Wczytuję dane...

Książki, które każdy powinien przeczytać [5 tytułów]

 

Jest wiele tytułów, które każdy powinien mieć w swojej domowej biblioteczce i to nawet na honorowym miejscu! Często są to książki niedoceniane za czasów szkolnych, należące do kanonu lektur, które dopiero z wiekiem nabierają innego, głębszego znaczenia i prawdziwie chwytają za serce… 

Klasyka literatury polskiej, a także światowej to wybór niemal uniwersalny i zawsze trafiony. Idealny pomysł na prezent, dla kogoś i dla siebie. Idealny pomysł na spędzenie kilku wieczorów w ciekawym towarzystwie. 

Oto naszym zdaniem jedne książek, które każdy powinien przeczytać. Choć raz!

    

Proces – Franz Kafka

   

  

Po poprzedniej książce możemy wnioskować, że nie ma winy bez kary. Ale czy zawsze kara spotyka nas tylko za winy? Tu mamy sytuację nieco odwrotną, tak zawiłą, że aż surrealistyczną.

„Proces” to jedna z najbardziej tajemniczych powieści w historii, wielowymiarowa..

Losy głównego bohatera Józefa K. to historia jednego wielkiego absurdu, a nawet sennego koszmaru. Aresztowanie, brak zarzutów - lecz mimo wszystko zostaje postawiony w stan oskarżenia.

Nie wie, ani o co jest oskarżony, ani przez kogo jest oskarżony, a w związku z tym nie ma narzędzi do obrony przed sądem. I niby pozwalają mu żyć normalnie, ale….. Wszystko się zmienia.

Bohater w starciu z Państwem traci wszystko, rodzinę, pracę oraz życie.

Tak niewiele zabrakło aby powieść nigdy nie zobaczyła światła dziennego, gdyż autor kazał zniszczyć swoje dzieło. Jak dobrze, że do tego nie doszło.

Jako ciekawostkę dodamy też, że pierwsze polskie wydanie w przekładzie Józefiny Szelińskiej pochodzi z roku 1936. Korekty tłumaczenia dokonał Bruno Schulz (wybitny malarz i autor wielu książek, w tym m.in. „Sklepy cynamonowe” czy „Sanatorium pod klepsydrą”) i to pod jego nazwiskiem ukazało się to tłumaczenie. W 2008 opublikowano nowy przekład autorstwa Jakuba Ekiera.

   

Moralność pani Dulskiej – Gabriela Zapolska

   

  
  

Jedno z najwybitniejszych dzieł Gabrieli Zapolskiej, jest tragifarsą, czyli połączeniem elementów komedii z elementami tragedii. Główna bohaterka – Aniela Dulska – jest postacią obłudną, dwulicową, fałszywą, chciwą, nie potrafi okazać życzliwości, gardzi ludźmi biednymi, słabymi i wrażliwymi. Wszystko co robi, robi na pokaz. Jej postawa, nazywana dulszczyzną, prezentuje pozorną moralność; życie w zakłamaniu i obłudzie. Przymyka oko na romans jej syna z Hanką, aby tylko ten nie włóczył się nocami po lokalach (w rzeczywistości Dulska nie wyobraża sobie małżeństwa Zbyszka z Hanką, uważałaby to za hańbę dla jej rodziny i splamienie honoru). Problem pojawia się, gdy Hanka zachodzi w ciążę.

Autorka znakomicie przedstawia hipokryzje, zakłamanie, podwójne standardy moralne oraz brak horyzontów moralnych.

Z ciekawostek - sztuka grywana była także pod tytułem „tragifarsa kołtuńska”.

A w zeszłym roku (2021) ten dramat został wybrany jako lektura w ramach "Narodowego Czytania".

   

Rok 1984 – George Orwell

  

 

  

Świat w którym nie istnieje prywatność i każdy śledzi Twój ruch. Czy nie brzmi to znajomo?

Można rzec, że Orwell swym piórem przewiduje przyszłość.

Wizja rzeczywistości, w której jednostka jest śledzona na każdym kroku, można znać jej każde posunięcie. Zawsze ktoś obserwuje. Wielki Brat patrzy.

Świat, w którym obywatel nigdy nie jest sam, jest niczym i nie ma prawa do przyjaźni, miłości,  wolności. Ludzie nie mają szans pomyśleć o tym czym jest bunt.

Autor pokazuje, że dla zdobycia i utrzymania władzy, niektórzy ludzie są zdolni do wszystkiego.

Powieść absolutnie wyjątkowa i jakże w czasach obecnych aktualna.

Do kultury masowej przeniknęły pewne pojęcia z tej powieści np. Wielki Brat (ang. Big Brother),

nowomowa (ang. newspeak), myślozbrodnia (ang. thoughtcrime) czy nieosoba (ang. unperson – polityk odsunięty od wpływów lub obywatel o wrogich lub nieortodoksyjnych poglądach politycznych).

Książka znalazła się na wielu listach światowych bestsellerów wszechczasów, np.:

100 książek XX wieku według „Le Monde”  - we Francji (1999 rok)

100 najlepszych książek Norweskiego Klubu Książki – 2002 rok

Kanon na koniec wieku „Rzeczpospolitej” – 1999 rok

  

Mistrz i Małgorzata – Michaił Bułhakow

   

  

Powieść uwielbiana przez wiele pokoleń na całym świecie.  Książka która budzi wiele emocji, od śmiechu do refleksji. Ukazująca ponadczasową walkę dobra ze złem. 

Od kiedy w mieście pojawia się Woland wraz ze swoimi ludźmi, obraz Moskwy drastycznie się zmienia i zaczynają się dziać zdumiewające rzeczy. 

Na kartach powieści splatają się losy szatana i Mistrza…oraz Małgorzaty. Czy to już samo nie brzmi intrygująco?

Motywy z książki znajdziemy w wielu dziedzinach sztuki (nawet w piosenkach).

Może słyszeliście gdzieś, że „Annuszka już wylała olej”? Wicie czego dotyczy ta metafora?

Jeśli jeszcze nie czytaliście, albo czytaliście tylko już nie bardzo pamiętacie – to sięgnijcie po tą książkę koniecznie. Może się okazać, że teraz odkryjecie w niej wiele więcej.

   

Zbrodnia i Kara – Fiodor Dostojewski

   

  

Jeden z najsłynniejszych kryminałów na świecie, arcydzieło światowej literatury. Ta książka znalazła się nawet na liście 100 najlepszych powieści kryminalnych wszech czasów – opublikowanej w 1995 roku przez Mystery Writers of America (MWA).

Fiodor Dostojewski wybitnie pokazuje co w psychice mordercy wywołuje zbrodnia, zmagania mordercy z samym sobą. Autor podczas pobytu na katordze wnikliwie analizował pod kątem psychologicznym współwięźniów, zwłaszcza tych osadzonych za morderstwo.

Tematem powieści są losy byłego studenta, Rodiona Raskolnikowa, który postanawia zamordować i obrabować starą lichwiarkę.

Raskolnikow - zbuntowany przeciwko wszystkim, uważaj, że jako wspaniała jednostka ma prawo do wszystkiego, swoim geniuszem może wszystko usprawiedliwić, nawet morderstwo. Do czego  jest zdolny człowiek dla pieniędzy, oraz ile można zrobić aby udowodnić samemu sobie jak bardzo jest się odważnym….

Ku zaskoczeniu samego bohatera zrodnia doprowadza go do samoudręczenia myślami o zbliżającej się karze, powoduje problemy psychiczne..

Czy spotka się z karą? Jak sobie z nią poradzi?

Przeczytajcie koniecznie. My uwielbiamy.

   

Po ulubione książki, a zwłaszcza te tanie warto sięgać zawsze - klasyka jest jednak ponadczasowa, wychowała i ukształtowała w końcu całe pokolenia… Dobrze się składa, że mamy jej pod dostatkiem, stąd nie ma na co czekać, czas zaopatrzyć się w perły literatury! Na szczęście u nas tylko tanie książki ;) Ciekawi jesteśmy jakie są Wasze ulubione klasyki?

 

Do zobaczenia!

księgarze z Gdyni